Věda na vsi 2024

Ve dnech 9. 04. až 11. 04. 2024 se uskutečnila již tradiční interaktivní vzdělávací a zároveň popularizační akce Věda na vsi, kterou opět hostil kulturní dům na Včelné.  Tentokrát byla Věda na vsi zaměřena na umělou inteligenci. Garantkou akce za naši fakultu byla RNDr. Marika Hrubešová, Ph.D. z katedry matematiky. Na realizaci akce se podílely kromě katedry matematiky i katedra geografie, katedra aplikované fyziky a techniky, dále katedry informatiky, biologie a výtvarné výchovy PF JU. Během tří dnů Vědu na vsi navštívilo přes 350 žáků z 5. až 9. ročníků základních škol z Českých Budějovic a okolí. Velmi početná byla zároveň i účast široké veřejnosti.

Žáci si mohli vyzkoušet zábavné a jednoduché programování (programování robota a vláčku); seznámili se s Platónskými tělesy a hledali skryté geometrické poklady v přírodě; vyzkoušeli si komunikovat s umělou inteligencí; zjistili tajemství kapalin a hledali těžiště těles; „toulali“ se Evropou; pomocí umělé inteligence určovali druhy rostlin, hornin; vyzkoušeli si první pomoc a seznámili se s aplikací Záchranka, atd.  Všechny výukové aktivity byly připraveny studenty učitelských oborů naší fakulty.

Akce byla realizována pod záštitou projektu GA JU „Klíčová místa kurikula pro integraci vzdělávacích obsahů v oblasti STEM“ pod vedením doc. RNDr. Vladimíry Petráškové, Ph.D. a ve spolupráci s obcí Včelná a spolkem Včelňáci za podpory Mgr. Kamila Feitla. Děkujeme za důvěru a podporu akce i vedení Pedagogické fakulty – doc. RNDr. Heleně Koldové, Ph.D. Všem studentům i vyučujícím, kteří se aktivně podíleli na úspěšném 5. ročníku Vědy na vsi, děkujeme za vzornou reprezentaci školy.