Na katedře matematiky PF JU jsme dne 14. 3. 2022 za podpory Jednoty českých matematiků a fyziků, pobočného spolku České Budějovice, oslavili Mezinárodní den čísla π

14. 3. je Mezinárodní den čísla π. Proč právě tento den?

Zpočátku se Den π slavil jen v USA v úzké komunitě vědců. Čtrnáctý březen byl vybrán proto, že Američané píšou datum obráceně, čtrnáctý březen tedy zapisují jako 3.14, což je začátek zápisu čísla pí. Z matematické komunity se tato oslava rozšířila i mezi všechny, kdo mají nějaký zájem o vědu. Jednou z tradic je pojídání koláče – protože pí a pie (koláč) znějí v angličtině velmi podobně.

Světový rekord v zapamatování čísla pí drží devětapadesátiletý Japonec. Za 13 hodin dokázal zpaměti vyjmenovat 83 431 desetinných míst Ludolfova čísla. Psychiatr Akira Haraguči tím pokořil výkon japonského studenta z roku 1995, který znal pí na 42 192 desetinných míst, a je od té doby zapsaný v Guinnessově knize rekordů.

Na katedře matematiky PF JU jsme Mezinárodní den čísla π oslavili na učebně J330. Připravili jsme zábavné kvízy a v pí kavárně podávali čaj, kávu a samozřejmě koláčky.