Univie: summer school for Czech-Austrian Language Tandem:
|
Vedení projektu (kontaktní osoba pro české studující) |
Mgr. Jana Kusová, Ph.D. |
Vedení projektu (kontaktní osoba pro rakouské studující) |
Dr. Phil. Naděžda Salmhoferová |
Termíny |
8. 7. – 27. 7. 2024 |
Cílová skupina |
12 studujících z Rakouska (veřejné univerzity, odborné vysoké školy, pedagogické vysoké školy, akreditované soukromé univerzity) 18 studujících z České republiky (veřejné vysoké školy) |
Lektorský tým |
Mag. Claudia Pedarnig (Johannes Kepler Universität Linz) – kurz němčiny Christina Bernögger, M.A. (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích) – organizace, kurz němčiny M.A. Susanne Meador (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích) – kurz němčiny Mgr. Jana Kusová, Ph.D. (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích) – vedení projektu, exkurze, dle potřeby výuka, workshop Gemeinsames Erbe: Kulinarik in Böhmen, Mähren und Wien Dr. phil. Naděžda Salmhoferová (Universität Wien) – vedení projektu, kurz češtiny doc. PaedDr. Dana Pfeiferová, Ph.D. (Západočeská univerzita v Plzni) – volitelný seminář Tschechische und österreichische Literatur des 20. Jahrhunderts, organizace autorských čtení, exkurze doc. Dr. phil. Zdeněk Pecka (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích) – kurz češtiny PhDr. Jiří Stočes, Ph.D. (Západočeská univerzita v Plzni) – workshop František jel do Třeboně, Franz fuhr nach Wittingau. Zur Übersetzung, Etymologie und lexikalischen Produktivität der deutschen und tschechischen Personen- und Ortsnamen |
Cílem projektu je především komunikativně zaměřená výuka jazyka (němčiny a češtiny). Ve výuce jsou využívány progresivní a motivující metody, které jsou pro letní školy vhodné – výuka v malých skupinách, tandemová výuka, projektová práce apod.
Nedílnou součástí výuky je také odborná výuka, jako je volitelný seminář „Česká a rakouská literatura 20. století“, projekt „Společné dědictví: Kulinářské umění v Čechách, na Moravě a ve Vídni“ a workshop „František jel do Třeboně, Franz jel do Wittingau. K překladu, etymologii a lexikální produktivitě německých a českých osobních a pomístních jmen“.
Autorská čtení a exkurze zprostředkují účastníkům přístup k reáliím, kultuře, historii a dějinám umění obou zemí. V roce 2024 se během autorských čtení představí Karin Peschka, Michael Stavarič a Radka Denemarková. Odborné exkurze povedou na Zvíkov a do Písku, do Jindřichova Hradce, Českého Krumlova a Hluboké nad Vltavou (změny vyhrazeny).
Účast na projektu je spojena s udělením stipendia AKTION, které pokrývá následující náklady: ubytování (po celou dobu trvání projektu), jazykový kurz, stravování ve dnech výuky (ne tedy o víkendech), exkurze (cestovní náklady a vstupné) a odborný program (volitelné semináře, workshop). V rámci stipendia nelze za účastníky a účastnice uzavřít pojištění.
Jak se o účast na kolegiu ucházet?
Termín pro podání žádosti
Podklady pro přihlášení
Poplatek: